NOS - 18-07-2021
Groot lek testbedrijf /CoronaCheck-app
Groot lek testbedrijf: vrije toegang tot CoronaCheck-app en privégegevens op straat
Een lek bij een groot coronatestbedrijf heeft het voor iedereen mogelijk gemaakt valse reis- of toegangsbewijzen in de CoronaCheck-app te krijgen. Dat blijkt uit onderzoek van RTL Nieuws. Ook zijn privégegevens gelekt van meer dan 60.000 mensen die zich bij dit bedrijf hebben laten testen.
Het bedrijf Testcoronanu heeft tien locaties in Nederland en drie in België en is aangesloten bij Testenvoorjereis.nl, dat in leven is geroepen door de overheid. Testen bij het bedrijf wordt aangeraden door de overheid en gesubsidieerd met belastinggeld.
Door het lek was het eenvoudig om in de database van het bedrijf een eigen negatieve test in te voeren, waarna dat in de CoronaCheck-app werd vermeld.
Het ministerie van Volksgezondheid heeft het testbedrijf nu afgesloten van zijn systemen, zodat het geen testresultaten of toegangsbewijzen meer kan uitgeven. Het ministerie zegt overigens geen aanwijzingen te hebben dat anderen dan de RTL-journalist zich toegang tot het systeem hebben verschaft.
Testcoronanu laat in een reactie weten het ontstaan van het datalek te betreuren en maatregelen te hebben genomen om de impact te beperken en de schade te herstellen. Betrokkenen worden over het lek geïnformeerd. Het lek is gemeld bij de Autoriteit Persoonsgegevens.